więcej

KOMUNIKAT PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ Z DNIA 22 PAŹDZIERNIKA 2007 R.

KOMUNIKAT
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 22 października 2007 r.

Państwowa Komisja Wyborcza, w związku z przedłużeniem głosowania w wyborach do Sejmu i do Senatu, w dniu 21 października 2007 r., wyjaśnia:

Przedłużenie głosowania ponad ustawową godzinę 20.00 miało miejsce w 50 obwodach głosowania, na ogólną liczbę 25.476 obwodów. Głosowanie ponad ustawową godzinę, obwodowe komisje wyborcze przedłużyły od kilku do kilkudziesięciu minut. Najdłuższe przedłużenie głosowania miało miejsce w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 619 - do godziny 22.55 i w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 582 - do godziny 22.40, w m. st. Warszawa. Jak wynika z uchwał obwodowych komisji wyborczych, przerwy w głosowaniu, które były przyczyną przedłużenia głosowania w większości przypadków były spowodowane brakiem w lokalach wyborczych kart do głosowania.

Z informacji okręgowych komisji wyborczych, odpowiedzialnych ustawowo za druk kart do głosowania i ich dostarczenie do komisji obwodowych, wynika, iż karty do głosowania zostały wydrukowane w nakładzie wystarczającym do przeprowadzenia głosowania. Pewna liczba kart do głosowania została pozostawiona - jako rezerwa - w urzędach gmin. Za takim rozwiązaniem przemawiają względy bezpieczeństwa. Utworzenie rezerwy kart do głosowania w urzędach gmin, pozostających w dyspozycji komisji wyborczych, nakładało na urzędy gmin obowiązek pełnienia dyżurów przez pracowników urzędu w dniu głosowania.

W razie zaistnienia potrzeby dostarczenia dodatkowych kart do głosowania, obwodowa komisja wyborcza powinna to zasygnalizować do okręgowej komisji wyborczej. Niestety, czynności w tej sprawie przez obwodowe komisje wyborcze były podejmowane z opóźnieniem.

O ile podjęcie z opóźnieniem czynności zmierzających do dostarczenia kart do głosowania z puli rezerwowej należy ocenić negatywnie, to decyzje o przedłużeniu głosowania były podejmowane przez obwodowe komisje wyborcze zgodnie z prawem, albowiem żaden wyborca, który przybył do lokalu wyborczego w godzinach określonych w art. 59 ust. 1 Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu z zamiarem oddania głosu, nie mógł być pozbawiony możliwości wykonania swojego prawa do głosowania.

Uchwały o przedłużeniu głosowania są suwerennymi decyzjami podejmowanymi przez obwodowe komisje wyborcze, i ani okręgowa komisja wyborcza, ani też Państwowa Komisja Wyborcza nie mogą w trybie nadzoru ich uchylić, jeżeli zostały podjęte zgodnie z prawem, w sytuacjach przewidzianych w art. 64 ust. 1 Ordynacji wyborczej.

Stosownie zaś do art. 86 Ordynacji wyborczej do Sejmu i do Senatu - od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania zabronione jest podawanie do wiadomości publicznej wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyniku wyborów, co oznacza, że tzw. cisza wyborcza obowiązywała z mocy prawa do godziny 22.55.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej: Ferdynand Rymarz

Rejestr zmian

  • Data utworzenia

    23-02-2016 10:36

    Wprowadził:

    Bartosz Goździk